Edelény az Edelényi-kistérség központja, a borsodi tájak egyik legszerencsésebb pontján helyezkedik el, a Bódva folyó hirtelen kiszélesedő völgyében, Miskolctól 25 kilométerre. Mai közigazgatási területét három település alkotja: a névadó Edelény, az 1950-ben hozzácsatolt Borsod és az 1963-ban csatlakozott Finke. Történelme szinte egyidős az emberiség történelmével, az ember megjelenésével, hisz már az alsó-paleolitikum időszakából találtak úgynevezett “kavicsiparhoz” tartozó eszközöket, melynek korát 400-200 ezer év körül valószínűsítik. A honfoglalás és az államalapítás legreprezentánsabb leletei a borsodi földváron kerültek elő, de több helyen is találtak szórványleleteket a város területéről. Edelény első okleveles említése 1299-ből származik, de Borsod már 1108-ban szerepel oklevélben. Az elmúlt századokban sok gazdája volt a településnek, akik közül a legjelentősebbek mindenképp említésre méltók: Bebek család (XV. sz.), Szapolyai János (XVI. sz.), 1566-tól I. Miksa (1564 – 1570) király birtoka, 1603-tól a Rákóczi családé, 1727-től L’Hullier János Ferenc és örökösei is birtokosok, 1820-tól a Coburgok.
Edelény és a hozzácsatolt települések fő megélhetési forrása a mezőgazdaság volt a középkorban és a feudalizmus időszakában. Az első komolyabb gazdasági változás 1838-ban történt, amikor a Coburgok cukorgyárat létesítettek. Az építéshez a téglát a Nagyvölgyben létesített téglagyárból biztosították.
A gőzgépek fűtéséhez pedig a fa mellett helyben bányászott barnaszenet használtak. Az újabb gazdasági fellendülést a XIX. század végi és a XX. század eleji iparfejlesztés jelentette, melynek köszönhetően a vállalkozók közül egyre többen igyekeztek megszerezni az edelényi szénterületek bányászati jogát. A XX. század elején a bányászat mellett a kisipar és a mezőgazdaság volt meghatározója a gazdaságnak.
A háborúk Edelény lakosságát is súlyosan érintették. Az 1945 utáni államosítás új gazdasági szerkezetet alakított ki. A nagyüzemi bányászat és a nagyüzemi mezőgazdaság lett jellemző. Az 1990. évi rendszerváltozást követően bezárt a bánya, felszámolták a termelőszövetkezetet, ami nagyarányú munkanélküliséghez vezetett. A mezőgazdaságban a nagyüzemi termelés helyét az egyéni gazdálkodás és a saját célra szolgáló szőlő-, gyümölcstermesztés vette át. A gazdasági szerkezet átalakulását a kereskedelem és szolgáltatási szektor arányának a megnövekedése is jellemzi.
A munkanélkülivé válás országos tendenciája az átlagosnál nagyobb mértékben sújtotta Edelényt. A helyi lakosok számára, a jó tömegközlekedési lehetőségeknek köszönhetően, volt lehetősége a közeli településeken, városokban munkahelyeket találni.
Majd a helyben létrejött vállalkozások és a befektetési szándékkal ideérkező befektetőknek köszönhetően is sikerült elkerülni a tömeges elvándorlást és a városban tartani a munkaerőt.
Edelény napjainkban is a térség gazdasági és kulturális központja.
A 2014-2020 időszakban városunk látványos fejlődésen ment keresztül, az Európai Uniós forrásoknak és a Magyar Kormány támogatásainak köszönhetően. Ezek közül a legjelentősebbek:
Az infrastrukturális fejlesztések mellett kiemelt szerepet szántunk az elmúlt években a közösségépítésnek, amelynek érdekében pályázati forrásokból különböző rendezvények, programok szervezésére, lebonyolítására került sor.
A tőkebeáramlás ösztönzése érdekében az önkormányzat egyik legfontosabb fejlesztési célja az ipartelepítés feltételeinek megteremtése, egy versenyképes, a befektetői igényeket kiszolgáló zöldmezős iparterület létrehozása, amely alkalmas ipartelepítésre.
Az iparterület Edelény külterületén, Sajószentpéter felől érkezve a Szent Márton úttól a Cseres útig, a 27. számú főközlekedési út mellett, összesen 9,6 hektáron található, GIPE övezeti besorolással.
EDELÉNYI IPARTERÜLET 2024 © Minden jog fenntartva.
webdesigned by PassioN webdesign